نشاني: مشهد، چهارراه شهدا، روبه‌روي شيرازی۱۴، انتهای پاساژ رحیم‌پور ۲۲۳۸۶۱۳ & ۲۲۲۲۲۰۴ & ۰۵۱۱.۲۲۲۵۱۶۷   
  دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸  

 
     اخبار:  
 
 
رسالات پزشكي امام رضا(ع) در تهران به نمايش در آمدند
  کد مطلب: 256
تاريخ: يكشنبه ۳ آبان ۱۳۸۸
منبع:
يادداشت: خبرگزاري فارس: هشت نسخه خطي از گنجينه كتابخانه و موزه ملي ملك با موضوع امام رضا عليه السلام از جمله رسالات پزشكي ايشان به نمايش عمومي گذاشته شد.

 
 
 
 
 

به گزارش خبرگزاري فارس، به نقل از روابط عمومي كتابخانه و موزه ملي ملك، نمايش اين آثار بخشي از برنامه هاي جشنواره "ماه هشتم " است كه در آستانه ميلاد امام رضا عليه السلام و همزمان با هفتاد و دمين سالروز وقف كتابخانه و موزه ملي ملك برگزار مي شود. 
دو نسخه از نسخه هاي به نمايش درآمده، ترجمه هايي هستند از "رساله ذهبيه " كه امام رضا عليه السلام با موضوع طب و بهداشت غذايي براي مأ مون عباسي نوشتند و چون طبق برخي روايات، مأمون دستور داد آن را با آب طلا بنگارند، به رساله ذهبيه معروف شد. 
يكي از نسخه هاي اين رساله كه در گنجينه كتابخانه و موزه ملي ملك نگاهداري مي شود، به خط نستعليق محمد سعيد بن محمدتقي خاتون آبادي در دوره صفويه و به سال 1081 هجري قمري نگاشته شده است. 
نسخه ديگر به خط شكسته نستعليق غلامحسين بن علي يزدي و با تاريخ 1300 هجري قمري است. 
از ديگر آثار رونمايي شده، ترجمه كتاب طب الرضا است كه آموزه هاي آن حضرت در شاخه هاي گوناگون علوم پزشكي مانند تشريح، زيست شناسي، شناخت امراض، اصول يهداشت و... را دربردارد. 
اين نسخه نفيس در سده سيزدهم هجري و به خط نستعليق نوشته شده اما كاتب آن شناخته نيست. 
اين آثار به همراه پنج نسخه خطي ديگر از جمله كتاب "عيون اخبار الرضا " تأليف شيخ صدوق از دوم آبان ماه به مدت دو هفته در سرسراي كتابخانه و موزه ملي ملك در معرض ديد دوستدران فرهنگ و هنر خواهند بود و علاقه‌مندان مي توانند همه روزه جز جمعه از ساعت 9 تا 17 از آن ها ديدن كنند. 
در اين مدت بازديد از موزه ملك نيز رايگان است. 
كتابخانه و موزه ملي ملك با دارا بودن 19 هزار عنوان نسخه خطي و هفت مجموعه هنر لاكي، هنر خوشنويسي، سكه، تمبر، فرش، آثار هنري و مجموعه اهدايي بانو ملك، دومين گنجينه نفايس خطي ايران پس از كتابخانه آستان قدس رضوي و قديمي ترين موزه وقفي كشور است. 
اين مجموعه توسط زنده ياد حاج حسين آقاي ملك گردآوري و در ششم آبان ماه 1316 خورشيدي وقف بر آستان قدس رضوي شد. 


 
     
 
 
      ديدگاهها:  
 

پست الکترونيک:حروف عکس را با رعایت بزرگ و کوچکی حروف تایپ کنید

 
بازگشت

info[at]aBook.ir Copyright All right Reserved  Designed by : mem Design Group