نشاني: مشهد، چهارراه شهدا، روبه‌روي شيرازی۱۴، انتهای پاساژ رحیم‌پور ۲۲۳۸۶۱۳ & ۲۲۲۲۲۰۴ & ۰۵۱۱.۲۲۲۵۱۶۷   
  دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸  

 
     اجتماعی:  
 
 
آینه در آینه
  کد مطلب: 40
تاريخ: سه شنبه ۱۹ دي ۱۳۸۵
منبع:
يادداشت: سايه از غزل‌سرايان مطرح روزگار ماست كه در تحول غزل معاصر بي‌گمان نقش ارزنده اي دارد. ...

 
 
 
 
 

آینه در آینه


هـ . ا. سايه


اگر در پيشاني كتابهاي شعر بزرگاني چون سنايي، عطار، مولوي و بيدل، نام كسي چون استاد محمدرضا شفيعي‌كدكني را به عنوان مصحح و گزينشگر مشاهده كنيم، بي‌شك رغبت ما براي خريدن وخواندن آن اثر، دو چندان خواهد شد، اما با اين‌همه چندان عجيب نمي‌نمايد. اما شايد كمتر شاعر روزگار ما اين اقبال را بيابد كه اشعارش توسط ذوق فرهيخته و ادب‌آموختة ايشان گزيده گردد، لطيفه‌اي كه كشش شعر و شخصت سايه و نيز حرمت سالها دوستي اين دو استاد بزرگ آن را پرداخته است و به صورت كتابي آراسته و خواندني در اختيار خوانندگان قرار داده است.

«آينه در آينه» عنوان برگزيده شعر شاعر بزرگ معاصر، هوشنگ ابتهاج «سايه» است، به انتخاب دكتر محمدرضا شفيعي‌كدكني. بهتر است ماجراي اين انتخاب را از اشارة كوتاه خود گردآورنده بشنويم: «از ديرباز با شعر سايه انس و الفت داشته‌ام و نمي دانم چگونه شكر اين نعمت را بايد گزارد كه حشر و نشر بسيار نزديك با او نيز يكي از خجستگي‌هاي زندگي من در اين سالها بوده است. همين دوستي نزديك مرا گستاخ كرد كه يك شب در بهار 1369 در شهر كلن

در كشور آلمان، در حضور او، گاه از حافظه و زماني با مراجعه به مجموعه‌هاي شعري او، اين انتخاب را روي چند برگ كاغذ انجام دادم و او با بزرگواري ، ولي بي هيچ اعمال سليقه‌اي، پذيرفت كه عيناً چاپ شود و اين است حاصل آن گزينش يك‌شبه و حد اقل سي‌وپنج ساله.»

سايه از غزل‌سرايان مطرح روزگار ماست كه در تحول غزل معاصر بي‌گمان نقش ارزنده اي دارد. او نخستين كتاب خود را به نام « سراب»، در سال 1330  منتشر كرد. كتاب «آينه در آينه» با دوازده شعر از اين كتاب آغاز مي‌شود كه يادگار دورة جواني شاعر است و مضمون غناي آن روزگار را دارد. قالب اين شعرها اغلب دوبيتي پيوسته و شعر نيمايي است. دوغزل از كتاب «سياه مشق 1» است كه يكي از آنها غزل معروف «نشود فاش كسي آنچه ميان من و توست/ تا اشارات نظر نامه‌رسان من و توست» اين شاعر است. از كتاب «شبگير»، دوازده شعر در قالبهاي نيمايي و آزاد دارد و چهار شعر نيز از كتاب «زمين». بعد از خواندن هشت شعر از «چند برگ از يلدا» به كتاب «سياه مشق 2» مي رسيم كه از دوره‌هاي اوج غزل سرايي سايه است. بخشهاي بعدي كتاب را نيز

حدود 42 شعر از كتابهاي «يادگار خون سرو»، «سياه مشق 3» و «هنرگام زمان» تشكيل مي‌دهد.


«آينه در آينه»، گذشته از اين‌كه گزيده‌اي از بهترين شعرهاي يكي از شاعران بزرگ معاصر را در اختيار ما مي‌گذارد، به‌نوعي سير تاريخي شعرهاي شاعر را نيز نشان مي دهد، سيري كه  از چهارپاره‌سرايي آغازمي‌شود و بعد از طي مراحلي به سبك خاصي در غزل مي انجامد، غزلهايي با زبان پخته و شفاف كه يك چشم به قله‌هاي بلند شعر كلاسيك فارسي دارد و با چشم ديگر دامنه‌هاي سرسبز شعر معاصر را مي‌پايد.


در پايان كتاب، خوانندة اثر شايد نتواند درد و دريغ خودش را از جاي خالي مقدمة راهگشا و بي‌بديل استاد كدكني پنهان كند، از آن نوع مقدمه‌هايي كه هرگاه نگاشته مي‌شود، اتفاقي است كه براي نقد ادبي روزگار ما افتاده است. اميد كه استاد روزي مجال جبران اين كمبود را نيز بيابد.


هرگونه نشرمطالب این سایت بدون ذکرمنبع جایزنیست.


 
     
 
 
      ديدگاهها:  
 

پست الکترونيک:حروف عکس را با رعایت بزرگ و کوچکی حروف تایپ کنید

 
بازگشت

info[at]aBook.ir Copyright All right Reserved  Designed by : mem Design Group