نشاني: مشهد، چهارراه شهدا، روبه‌روي شيرازی۱۴، انتهای پاساژ رحیم‌پور ۲۲۳۸۶۱۳ & ۲۲۲۲۲۰۴ & ۰۵۱۱.۲۲۲۵۱۶۷   
  دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸  

 
     مذهبی:  
 
 
صداي سبز
  کد مطلب: 28
تاريخ: يكشنبه ۱۰ دي ۱۳۸۵
منبع: سالنامه اهل قلم
يادداشت: گرمارودي از پيشگامان شعر مذهبي‌، در جامعة ادبي ايران پيش از انقلاب اسلامي بوده است و عمدة اعتبار و اهميت او نيز در همين است‌. او به واقع معرفي‌كنندة اين مضامين به جامعة روشنفكري ايران بود و از معدود كساني كه شعرش در ميان جريانهاي گوناگون ادبي‌، مقبوليت خاص خود را داشته است‌. ...

 
 
 
 
 

صداي سبز


q سيدعلي موسوي گرمارودي‌


درختان را دوست مي‌دارم‌


كه به احترام تو قيام كرده‌اند


و آب را، كه مَهر مادر توست‌.


ما شعر مشهور «خط خون‌» از علي موسوي گرمارودي را بارها شنيده‌ايم‌، و در كنار آن‌، ديگر آثار اين شاعر را در قالبهاي نو و كهن‌. البته شاعر خود بر اين باور است كه شهرت فراوان «خط خون‌» عملاً ديگر آثار او را در سايه قرار داده‌است و همين‌طور، عنايت ويژة مردم به شعرهاي سپيد مذهبي او، باعث شده است كه آثار او در ديگر مضامين و قوالب‌، كمتر به نظر بيايند.


به هر حال‌، انكار نمي‌توان كرد كه گرمارودي از پيشگامان شعر مذهبي‌، در جامعة ادبي ايران پيش از انقلاب اسلامي بوده است و عمدة اعتبار و اهميت او نيز در همين است‌. او به واقع معرفي‌كنندة اين مضامين به جامعة روشنفكري ايران بود و از معدود كساني كه شعرش در ميان جريانهاي گوناگون ادبي‌، مقبوليت خاص خود را داشته است‌.


از گرمارودي‌، تا كنون مجموعه‌شعرهاي مستقل «عبور» (1349)، «در سايه‌سار نخل ولايت‌» (1357)، «سرود رگبار» (1357)، «در فصل مردن سرخ‌» (1358)، «خط خون‌» (1363) و «چمن لاله‌» (1363) چاپ شده است و چنان كه مي‌بينيد، آخرين كتاب مستقل شعرهاي او، منتشرة بيست سال پيش است‌.


شايد همين قضيه باعث شده است كه پس از آن‌، انتشار گزيده‌هاي شعر او رونق بگيرد، چنان كه «صداي سبز» بنا بر اظهار شاعر، هشتمين گزينه‌اي است كه از شعرهايش منتشر مي‌شود. ولي اين كتاب‌، نسبت به ديگر گزينه‌ها، چند برتري دارد، اول اين كه به انتخاب خودش فراهم آمده است‌، دوم اين‌كه تازه‌ترين گزينه است و سوم اين كه هشتاد شعر چاپ‌نشده نيز در خود دارد، به اضافة مقدمه‌ها و ملحقاتي كه كتاب را به يك اثر جامع در شناخت اين شاعر و شعرش بدل كرده است‌.


«صداي سبز» چنان كه گفتيم‌، «بهگزيدة شاعر از شعرهاي خودش‌» است در ششصد صفحه‌. شعرها به ترتيب قالب و در هر قالب‌، بر حسب زمان سرايش مرتب شده است‌. كتاب حاوي چند مقدمه است‌، همچون گفت‌وگوي ناصر حريري با مؤلف ـ كه پيشتر در سلسلة «دربارة هنر و ادبيات‌» چاپ شده بود ـ مقالة مفصل استاد بهأالدين خرمشاهي دربارة شعر گرمارودي و چند نقد بر آثار اين شاعر، توسط منتقدان امروز. در كنار اينها، زندگينامة خودنوشت گرمارودي در انتهاي كتاب همراه با تصويرهايي از شاعر، به كتاب هويتي فراتر از يك گزينه شعر ساده مي‌دهد.


هرگونه نشر مطالب این سایت بی ذکر منبع جایز نیست


 
     
 
 
      ديدگاهها:  
 

پست الکترونيک:حروف عکس را با رعایت بزرگ و کوچکی حروف تایپ کنید

 
بازگشت

info[at]aBook.ir Copyright All right Reserved  Designed by : mem Design Group